Ako na bielenie zubov doma? Vyskúšajte týchto 5 účinných tipov!

Kto z nás by nechcel mať krásny biely úsmev, ktorým sa pýšia mnohé celebrity? Problémom je, že dokonale biele zuby si vyžadujú veľa práce a často aj veľa peňazí. Nie je divu, že sa niektoré ženy uchyľujú k domácemu bieleniu zubov. Ale je to bezpečné? A ak áno, ako to urobiť správne?

To, ako naše zuby vyzerajú, nezávisí len od toho, ako sa o ne staráme. Bohužiaľ, na vzhľad našich zubov má vplyv aj genetika. Môžu sa nám objaviť zuby s medzerami, zuby, ktoré sa rýchlo kazia, alebo dokonca žltkastý odtieň.

Z časopisov, televíznych obrazoviek a sociálnych médií sme však neustále bombardovaní jednou dokonalosťou za druhou. Kto by teda nepodľahol tlaku, ktorý hovorí, že najlepší úsmev je práve ten dokonale biely?

Možno na tom ani tak nezáleží. Všetci sme len ľudia a všetci máme svoje sny. Problémom je, že mnohí z nás sú schopní robiť pre (domnelú) krásu veci, ktoré sú nezdravé a často dokonca ohrozujú zdravie. To isté platí pre neprofesionálne a príliš horlivé bielenie zubov.

Má teda domáce bielenie zubov zmysel? A ak áno, ako si správne a bezpečne vybieliť zuby doma?

bělení zubů

Je bielenie zubov bezpečné?

Ak sa rozhodnete vybieliť si zuby a chcete to urobiť bezpečne, jediný spôsob, ako to urobiť (efektívne), je navštíviť zubára. Počítajte však s tým, že za tento postup niečo zaplatíte. Čo nie každý chce robiť.

Samozrejme, existujú aj iné spôsoby bielenia zubov. Bielenie zubov doma však nemusí byť bezpečné v závislosti od zvoleného spôsobu. (Napríklad zuby si môžete doma bezpečne vybieliť peroxidom len vtedy, ak si zvolíte naozaj slabý peroxid, ktorý aplikujete niekoľko dní. Na druhej strane príliš silný peroxid môže úplne zničiť vašu sklovinu.)

Účinnosť bielenia zubov ovplyvňuje aj to, či:

  • Ste zvolili správnu metódu (vo vzťahu k príčine zmeny farby)
  • Ste mladý alebo starý
  • Máte v anamnéze nejaké zubné zákroky (korunky atď.)

Bielenie zubov súvisí aj s tým, či máte citlivú zubnú sklovinu alebo citlivé ďasná. V takom prípade sa bielenie zubov neodporúča.

Domáce bielenie zubov

Váľanie oleja

Táto metóda sa najčastejšie spája s detoxikáciou organizmu. V skutočnosti však môže viesť aj k čistejším a jasnejším zubom.

Je to jednoduché. Do úst si vložte 1 polievkovú lyžicu kokosového oleja a prevaľujte ju zo strany na stranu. (Po chvíli to začne byť naozaj nechutné, takže pozor na to.) Robte to 15-20 minút a potom olej vypľujte do umývadla. Keďže kokosový olej nepoškodzuje zubnú sklovinu, je možné si ho v ústach prevaľovať denne..

Čistenie pomocou jedlej sódy

Sóda bikarbóna sa niekedy pridáva do niektorých zubných pást na zvýšenie penivosti. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku jedlej sódy a 2 čajové lyžičky vody. Potom si touto pastou vyčistite zuby. Tento postup je vhodné opakovať niekoľkokrát týždenne, aby bol účinný.

bělení zubů

Peroxid

Bielenie zubov doma pomocou peroxidu je veľmi zložité. Napriek tomu je oveľa bezpečnejšie siahnuť po slabom 1% peroxide ako po silnom. Môže to znamenať, že si budete musieť zuby bieliť o niečo dlhšie, ale môžete si byť istí, že to bude pre vás bezpečné. 

V ideálnom prípade si pred čistením zubov vypláchnite ústa peroxidom. Peroxid by mal byť v rozmedzí 1,5-3 %. Peroxid vždy zmiešajte s rovnakým množstvom vody. Ak používate peroxid (aj so sódou bikarbónou) príliš často, ničíte si zubnú sklovinu.

Ovocie a zelenina

Možno to znie zvláštne, ale ovocie a zelenina môžu mať tiež pozitívny vplyv na belosť vašich zubov. Pozitívne účinky majú napríklad jahody a ananás.

Obmedzenie škôd

Posledným tipom je obmedzenie škôd. Ak nechcete mať v budúcnosti hnedé, žlté alebo inak zafarbené zuby, obmedzte pitie čaju, kávy a červeného vína. Obmedzte tiež príjem cukru a do stravy zaraďte dostatok vápnika.

Zdroje informácií

https://www.healthline.com/health/is-teeth-whitening-safe – Je bezpečné bieliť si zuby doma? (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/whiten-teeth-naturally – 6 tipov na domáce bielenie zubov (anglicky)

Vložiť komentár