Vitamín K je rozpustný v tukoch. To znamená, že po prijatí v strave ho telo využije a v prípade potreby si ho uloží do zásoby. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby ste to nepreháňali s konzumáciou potravín bohatých na vitamín K. V extrémnych prípadoch môžete spôsobiť nepríjemnú otravu. Ale čo ak máte v tele príliš málo vitamínu K?
Ľudské telo potrebuje na normálne fungovanie širokú škálu látok. Z makroživín potrebuje kvalitné bielkoviny, sacharidy a v malom množstve zdravé tuky. O ostatné telesné procesy sa starajú mikroživiny, medzi ktoré patria vitamíny, minerály, stopové prvky atď.
Pokiaľ ide o mikroživiny, pravdepodobne najviac z nich sa nachádza v čerstvom ovocí a zelenine. (Prípadne aj vo fermentovaných a kvasených výrobkoch.) Ale kto z nás si dobrovoľne vezme mrkvu, keď vyprážané zemiakové lupienky sú pre naše chuťové poháriky oveľa príjemnejšie?
Ak však dlhodobo zanedbávate zdravú stravu, môžu sa u vás objaviť rôzne zdravotné problémy. Vrátane nedostatku vitamínu K.
Kde všade nájdem vitamín K1 a vitamín K2? A ako ovplyvňuje nedostatok vitamínu K zdravie?
Zdroje vitamínu K1
Nie je vitamín K ako vitamín K. Podobne ako mnoho iných vitamínov, aj vitamín K sa delí na niekoľko typov. Konkrétne ide o vitamín K1 a vitamín K2. Rozdiel medzi nimi je v tom, že vitamín K1 sa nachádza v rastlinných potravinách. Na druhej strane sa vitamín K2 nachádza v niektorých fermentovaných potravinách a živočíšnych produktoch.
Medzi najlepšie zdroje vitamínu K1 patria:
- Brokolica
- Ružičkový kel
- Špenát
- Repka
Keďže väčšina z nás si zvyčajne dopraje niektorú z týchto druhov zeleniny, vitamín K1 je naším dominantným vitamínom K.
Zdroje vitamínu K2
Vitamín K2 a jeho vstrebávanie je trochu komplikovanejšie. Existuje niekoľko typov. Jeho podtyp MK-4 sa nachádza v niektorých živočíšnych potravinách a je to jediný typ, ktorý naše baktérie nedokážu produkovať. Ďalej sú tu MK-5 až MK-15, čo sú formy vitamínu K2 s dlhšími bočnými reťazcami.
Vitamín K2 sa najčastejšie nachádza v:
- Natto (japonské jedlo z fermentovaných sójových bôbov)
- Niektoré tvrdé syry
- Niektoré mäkké syry
- Žĺtok
- Kuracie mäso
Nedostatok vitamínu K
Aj keď sa môže zdať, že je jedno, ktorý vitamín K telu dodáme, pravdou je, že vitamín K1 sa od vitamínu K2 líši natoľko, že oba majú na telo mierne odlišné účinky. Napríklad vitamín K1, ktorý sa nachádza v rastlinnej strave, sa v tele zle vstrebáva. Jedna štúdia dokonca ukázala, že telo absorbuje len asi 10 % prijatého množstva. Opäť toho veľa nevieme o tom, ako sa vitamín K2 vstrebáva. Keďže vitamín K je vo všeobecnosti rozpustný v tukoch, odborníci sa domnievajú, že jeho vstrebávanie sa môže zlepšiť, ak sa užíva s tukom. (Ako príklad uvedieme zeleninový šalát, ktorý by mal mať olejovú zálievku.)
Ak má telo nedostatok vitamínu K, prejaví sa to:
- Horšia zrážanlivosť krvi
- Podmienky krvácania
- Strata kostnej hmoty
- Ochorenie srdca
Nedostatok vitamínu K je u dospelých s normálnou stravou veľmi zriedkavý. Niektoré vrodené alebo získané ochorenia však môžu zohrávať úlohu pri jeho horšej absorpcii. (Celiakia, cystická fibróza, žlčníkové kamene…)
Nedostatok vitamínu K u detí tiež nie je úplne neobvyklý. Možno preto, že materské mlieko od matky obsahuje len malé množstvo vitamínu K. Prípadne pečeň dieťaťa nemusí byť schopná účinne pracovať s vitamínom K.
Už ste sa niekedy stretli s nedostatkom vitamínu K?
Zdroje informácií
https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-k1-vs-k2 – Vitamín K1 vs. vitamín K2 (anglicky)
https://www.healthline.com/health/vitamin-k-deficiency – Nedostatok vitamínu K (anglicky)