Elektrizácia vlasov je zaujímavý fyzikálny jav, s ktorým sa každý z nás aspoň raz v živote stretol. Ale okrem mechaniky elektrifikácie vlasov je pravda, že je to dosť nepríjemné. Môže pomôcť sprej na elektrizovanie vlasov, alebo je lepšie skúsiť niečo iné?
Určite sa vám to niekedy v živote stalo. Učesali ste si vlasy a namiesto toho, aby boli hladké pri hlave, začali sa dvíhať. To isté platí pre obliekanie určitých druhov svetrov a iných kusov oblečenia. Akonáhle si vyzlečiete vrchný odev, nepoddajné vlasy sa automaticky zdvihnú spolu s ním.
Elektrizujúce vlasy však môžu byť spôsobené aj klobúkmi počas zimy. Čo môže mať potom za následok naozaj veľký trapas, ak o tom neviete a niekde si ho odnesiete.
Čo sa skrýva za elektrizujúcimi vlasmi? A ako sa tejto komplikácie zbaviť.
Triboelektrický efekt
Elektrizácia vlasov súvisí s triboelektrickým efektom. Ide o typ kontaktnej elektrifikácie, pri ktorej môžu predmety získať elektrický náboj. Podmienkou však je, že musí dôjsť k treniu o iný materiál.
Triboelektrický efekt možno pozorovať pri trení skla a srsti a tiež pri česaní vlasov. Typ náplne sa líši v závislosti od použitého materiálu a ďalších podmienok vrátane teploty, tlaku atď. V priemysle môže triboelektrický efekt v niektorých prípadoch spôsobiť riziko vznietenia.
Ako sa zbaviť statickej elektriny vo vlasoch?
Hoci elektrizovanie vlasov nie je nebezpečné, mnoho žien sa ho snaží zbaviť bez úspechu. Keďže to môže byť beh na dlhú trať, tu je niekoľko tipov, ktoré sa určite oplatí vyskúšať pri najbližšej príležitosti.
Statická elektrina vo vlasoch platí:
- Kefa s antistatickou úpravou
- Starostlivosť o vlasy, ktorá zabraňuje vzniku statickej elektriny
- Sprej na elektrizujúce vlasy
- Profesionálny sušič vlasov s ionizačnou technológiou
Väčšinou ide o zmenu jednotlivých krokov vašej rutinnej starostlivosti. V opačnom prípade nemôžete očakávať, že vaše úsilie bude mať veľký účinok.
Prevencia elektrifikácie vlasov
Elektrifikáciu nemožno úplne predvídať. Z tohto dôvodu nie je možné predpovedať, kedy a z akého dôvodu k nemu za každých okolností dôjde. (Vlasy môžu jeden deň elektrizovať a druhý nie. Napríklad v dôsledku rozdielnej teploty alebo inak mastných vlasov atď.)
Nosenie klobúkov sa však všeobecne považuje za rizikový faktor. Ich dlhodobé nosenie na hlave môže viesť k hromadeniu elektrónov. Keď si teda čiapku zložíte, vlasy vám môžu spadnúť z hlavy spolu s ňou.
Našťastie existuje niekoľko ďalších tipov, ktoré vám môžu boj s elektrizujúcimi vlasmi uľahčiť.
Skúste:
- Zníženie dehydratácie a suchosti vlasov
- Používajte kovové kefy na vlasy
- Nosiť pokrývky vlasov z prírodných materiálov
- Raz za čas si vlasy hĺbkovo upravte
Ak nechcete míňať tisíce korún na fén s ionizačnou technológiou, skúste vylepšiť svoju súčasnú starostlivosť o vlasy.
Vlasy budú prirodzene suchšie, ak si ich budete fénovať, kulmovať a žehliť každý deň. (Ak si nedáte pozor, vlasy si týmto spôsobom rýchlo zničíte.) Ak to musíte urobiť, vždy nastavte čo najnižšiu teplotu a nikdy nezabudnite použiť sprej na ochranu vlasov pred teplom.
Medzi ďalšie hriechy, ktoré vedú k nadmernému vysušovaniu vlasov, nepochybne patrí aj peroxidové bielenie. Aby ste zabránili strate vlhkosti z vlasov a ich nadmernému poškodeniu a lámaniu, majte vždy po ruke olej na zábal. (Kokosový, olivový alebo arganový olej je vhodné nanášať na končeky a dĺžky vlasov. Prikryte si hlavu uterákom a nechajte olej pôsobiť 30-60 minút.)
V neposlednom rade nezabúdajte na pravidelné zastrihávanie poškodených končekov u kaderníka.
Akým spôsobom bojujete proti statickej elektrine vo vlasoch?
Zdroje informácií
https://cs.wikipedia.org/wiki/Triboelektrický_jev – Triboelektrický efekt (česky)
https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-static-from-hair – Statická elektrina vo vlasoch (anglicky)