Dnes je prakticky všetko založené na spotrebe. Z času na čas si môžeme kúpiť nové bytové dekorácie, nové oblečenie alebo kozmetiku. Pravdepodobne nemusíme hovoriť, že neustále nakupovanie odčerpáva peniaze, nie je šetrné k životnému prostrediu a vedie k nedostatku miesta. Preto vám dnes dáme niekoľko tipov, ako sa stať väčším minimalistom.
Koľkokrát ste sledovali najnovšie kozmetické značky a videli ste niečo, čo ste jednoducho museli mať? Hoci za to nechceme dávať ruku do ohňa, máme podozrenie, že sa to už niekoľkokrát stalo.
Vstali ste v nezvyčajnú hodinu, aby ste stihli prvý štart a boli medzi prvými, ktorí sa o tom dozvedeli. Ale po príchode domov ste si uvedomili, že niečo podobné ste už mali aspoň 30-krát. Jediným výrazným rozdielom je, že novinka má zaujímavý obal a trochu iné farby. Takže ste ho odložili a možno ste ho nikdy nepoužili.
Nemusí to však byť len nákup kozmetiky, ale aj lacného oblečenia z Ázie, ktoré je určené len na párkrát. Alebo možno milujete hrnčeky, knihy či dekorácie a už vám doma chýba miesto na vaše obľúbené predmety.
V určitom okamihu sa teda oplatí urobiť radikálny krok a niečoho sa vzdať v prospech minimalizmu. Ako na to?
O hromadení vecí
Z nášho modelového príkladu je celkom jasné, že sme schopní kupovať veci kvôli pocitu novosti a exkluzivity. Často si kupujeme veci aj preto, lebo máme pocit, že sa vďaka nim budeme cítiť lepšie a pohodlnejšie v tom, kým sme a aký život žijeme.
Pravdou však je, že žiadna materiálna vec na svete nemôže vyriešiť všetky naše osobné problémy a urobiť nás šťastnými. Pretože to môžeme urobiť len my. Tým, že sa rozhodneme venovať čas práci na sebe. V opačnom prípade riskujeme, že si vypestujeme závislosť od hromadenia vecí, ktorá môže poškodiť naše vzťahy s inými ľuďmi alebo nás dokonca dostať do finančných problémov.
5 tipov, ako urobiť očistu
Ak sme si trochu siahli do vášho svedomia, veríme, že začínate objavovať okolo seba veci, o ktorých viete, že sa bez nich vo vašom živote zaobídete. Môže to byť 100. hrnček alebo päť podobných paliet očných tieňov.
Skôr ako sa rozhodnete všetko vyhodiť do koša, skúste urobiť malý prieskum vo svojom okolí a zistiť, kto by mohol mať o vaše vyradené veci záujem. Nepoužitá kozmetika môže putovať k priateľom alebo do útulku. To isté platí aj pre použiteľné oblečenie. Môžete ich tiež odniesť do kontajnera na textil. Zvyčajne sa o to postará charita alebo iná charitatívna spoločnosť, ktorá oblečenie rozdá ľuďom v núdzi alebo ho predá a výťažok venuje na charitu. Knihy sa môžu nosiť do knižnice, predávať online atď.
Upratovanie šatníka
Keď budete mať ešte jedno popoludnie, vyberte všetko, čo máte v skrinkách a zásuvkách. Hoďte ju na jednu hromadu a prechádzajte ju kúsok po kúsku. Sedí? Nosíte ho? Páči sa vám? Ak na niektorú z otázok odpoviete záporne, je to dobrý dôvod na vyradenie danej položky.
To, čo je v podstate handra, patrí do koša. To, čo sa vám nepáči, nenosíte alebo sa vám nepáči, ale je v dobrom stave, môže ísť preč.
Triedenie kozmetiky
Totéž udělejte s kosmetikou a buďte opravdu upřímní. (To znamená, že ze skříně a koupelny vynesete kosmetiku.) Všechno, co se vám nehodí nebo co nepoužíváte a je navíc (například desáté balení šamponu), nebo je dokonce po datu spotřeby, patří pryč. Žádné slitování.
Organizácia knižnice
Ak sú niektoré knihy len zaprášené, nemá zmysel ich uchovávať.
Upratovanie dekorácií
Je pekné, že chcete mať dekorácie, ktoré odrážajú aktuálne ročné obdobie. Rozhodne však nie je v poriadku skladovať 100 rokov staré šišky, ktoré ste si kúpili na adventný veniec a na ktoré ste potom zabudli. Takisto nemusíte mať niekoľko pohárov s korálkami, ktorých sa už pravdepodobne do konca života nedotknete. A nepotrebujete ani tie staré plechovky od vodky, ktoré sa „raz určite budú hodiť“.
Upratovanie kuchyne
Ak je ho veľa, je ošúchaný alebo rozbitý, nemusíte si ho nechať.
Ste fanúšikom minimalizmu alebo je to pre vás príliš radikálne?